FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi

FSSC 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ NEDİR?

FSSC 22000, FFSC (Gıda Güvenliği Belgelendirmesi Vakfı) tarafından oluşturulan tüm gıda zincirinde yer alan gıda üreticilerinin, gıda güvenliği sistemlerinin tetkik edilmesi ve belgelendirilmesinde kullanılan uluslararası çapta kabul görmüş, ISO temelli bir belgelendirme programıdır. Mevcut TS EN ISO 22000 standart şartları, ön gereksinim program şartları ve HACCP prensiplerini içerir. Özellikle gıda üretimi sektörüne yönelik olan ilk global gıda güvenliği standardı olma özelliği taşır.

 

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, gıda güvenliği ve kalite sorumluluklarınızı etkin bir şekilde yönetmek için bir çerçeve sunmaktadır. FSSC 22000, Global Food Safety Initiative (GFSI) tarafından tam olarak tanınmaktadır. Ayrıca EA (European Cooperation for Accreditation) tarafından da kabul gören bir programdır. Bu program kuruluşun; resmi makamların, gıda sektörü müşterilerinin ve tüketicilerin gereklerini sağlayabilecek sağlam ve etkin bir gıda güvenliği yönetim sistemine sahip olduğunu ortaya koyar.

 

FSSC 22000 kapsamları; resmi makamların, gıda sektörü müşterilerinin ve tüketicilerin taleplerini karşılamak için bir yönetim sisteminin tesis edilmiş olduğunun teyidi için gerekli şartları tanımlar.

 

Gıda tedarik zincirinde yer alan kuruluşlar, büyüklükleri ne olursa olsun, FSSC 22000 belgelendirmesinden yararlanabilir. Fayda sağlayabilecek kuruluşlara örnek olarak şunlar verilebilir;

 

  • Bozulabilir hayvansal ürünler (Et, tavuk, yumurta, süt ve balık ürünleri).
  • Bozulabilir sebze ürünleri (Paketlenmiş taze meyveler ve taze meyve suları, korunmuş meyveler, paketlenmiş taze sebzeler, korunmuş sebzeler).
  • Ortam sıcaklığında uzun raf ömrüne sahip ürünler (Konserve ürünler, bisküvi, aperitifler, yağ, içme suyu, içecekler, makarna, un, şeker, tuz).
  • Gıda bileşenleri (Vitaminler, mineraller, biyolojik kültürler, tatlandırıcılar, enzimler ve işleme yardımcıları).
  • Gıda ambalajlama malzemeleri (Gıda ile doğrudan ya da dolaylı temas eden).
  • Hayvanlar için yem ve gıda (Hayvan yemi, balık yemi).
  • Birincil hayvansal ürünler (Süt, balık, yumurta, bal).

 

 

Uluslararası düzeyde kabul görmüş bu yönetim sistemi üzerinden yapılan belgelendirme, tedarik zincirindeki bilgi uyumsuzluğunu azaltmakta ve böylece, Dünya genelinde anlaşılır ve uygulanabilir olan bir gıda işleme ve üretimi standardı oluşumuna imkan vermektedir.

 

FSSC 22000 Belgesi ile ilgili danışmanlık almak ve belgelendirme başvurusu yapmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İletişim

bize ulaşın