ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

TS 16949 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 9000 / ISO 9001 sistemi üzerine kurulan ve otomobil üreticilerinin özel isteklerini tanımlayan bir Kalite Yönetim Sistemidir.

 

ISO 16949 standardı, global otomotiv endüstrisi için ISO Technical Committee-TC 176 tarafından oluşturulmuştur. FORD, GM ve CHRYSLER’in hazırladığı QS 9000, Alman VDA6.1, Fransız EAQF ve İtalyan AVSQ standardlarını içerisinde kapsamaktadır.

 

ISO 16949 Otomotiv Kalite yönetim sisteminin benimsenmesi, kuruluşun stratejik bir kararı olmalıdır. Iso 16949 Otomotiv Kalite yönetim sisteminin tasarımı ve uygulanması, çeşitli ihtiyaçlardan, özel hedeflerden, sunulan ürünlerden, çalışılan proseslerden ve kuruluşun büyüklüğü ve yapısından etkilenir.

 

ISO 16949 Otomotiv Kalite yönetim sistemi standardı, belgelendirme kuruluşları da dahil olmak üzere, iç ve dış taraflarca kuruluşun müşteri, mevzuat ve kuruluşun kendi şartlarını karşılamadaki yeterliliğini değerlendirmek için kullanılabilir. ISO 9001’de belirtilen kalite yönetim prensipleri, bu standardın geliştirilmesi aşamasında dikkate alınmıştır.

Yararları
  • Ürün kalitesini arttırır ve tedarik zincirini iyileştirir.
  • Daha tutarlı bir denetim performansı sağlar ve belgelendirme denetimleri için referans standard olma özelliğine sahiptir.
  • IATF üyesi global otomotiv firmalarının özel şartlarının karşılanmasında kolaylık sağlar.
  • Uluslararası kalite sistem gerekliliklerini içerir ve küresel ölçekte geçerlidir.
  • Üretim hatalarının önlenmesini sağlar.
  • Müşteri memnuniyetini artırır ve rekabet avantajı sağlar.

İletişim

bize ulaşın